Wpływ lęku na życie seksualne

03.09.2023
Stres i seks są ze sobą ściśle powiązane: stres wpływa na jakość życia seksualnego, a seks… redukuje napięcie. Niestety, długotrwałe odczuwanie lęku może skutkować zaburzeniami erekcji, całkowitym brakiem wzwodu, a nawet nieumiejętnością odczuwania podniecenia. Co ciekawe, istotnym czynnikiem lękotwórczym jest… lęk przed seksem. Zobacz, jak stres wpływa na libido i kiedy zaczyna być niebezpieczny. 


Czym jest stres i z czego może wynika?


Stres jest zjawiskiem naturalnym (biologicznym) i stanowi odpowiedź organizmu na stawiane mu wymagania (fizyczne i psychiczne). Reakcja stresowa wywołuje wyrzut adrenaliny, a w efekcie często bardzo poważne zachwianie równowagi organizmu. Bardzo często stres prowadzi do rozwoju chorób stresogennych. Krótko i długotrwałe uczucie niepokoju nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie sfery psychicznej i poszczególnych układów. Przekłada się także na jakość życia seksualnego. 

Co istotne, źródła stresu nie muszą być wyłącznie zewnętrze. Zdarza się, że napięcie (o charakterze negatywnym) wywołują problemy związane z seksem. 


Stres a hormony i niskie libido


Wyraźnie zmniejszone libido w sytuacji przewlekłego stresu jest zjawiskiem powszechnym. Za taki stan odpowiada wyższy niż zwykle poziom prolaktyny - hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. W normalnych warunkach prolaktyna jest produkowana po osiągnięciu orgazmu. Wówczas chwilowo hamuje popęd seksualny. Wzrost poziomu prolaktyny ma także związek ze stresem: wysokie stężenie hormonu jest odbierane przez organizm jako sygnał zaspokojenia. To, dlatego w sytuacji przewlekłego napięcia libido jest niskie. 


Stres a lęk przed seksem


Źródłem stresu uniemożliwiającego podjęcie aktywności seksualnej bardzo często jest strach przed seksem. Może on wynikać z przeżyć o charakterze traumatycznym (wówczas konieczna jest specjalistyczna pomoc psychologiczna) lub innym, jak, chociażby lęk przed zajściem w ciąże, chorobami przenoszonymi drogą płciową albo opinią społeczną. Obawy te bardzo często towarzyszą osobom na pozór odważnym, np. korzystającym z erotycznych portali randkowych dla dorosłych: zarówno tym, które zamieszczają sex ogłoszenia, jak i odpowiadają na anonse erotyczne. Poziom odczuwanego niepokoju można (na szczęście) stosunkowo łatwo zredukować: poprzez antykoncepcję, regularne testy i badania i/lub rozmowę z psychologiem. Korzystając z tych metod, odzyskasz swobodę podejmowania decyzji i poczujesz autentyczną przyjemność z doświadczania nowych doznań. 


Jak stres wpływa na seks? Stres pozytywny i negatywny


Jak stres wpływa na seks? To zależy - niepokój może być źródłem stresu pozytywnego i negatywnego:

- stres pozytywny najczęściej towarzyszy kochankom, którzy świadomie łamią społeczne tabu, np. uprawiają miłość w miejscu publicznym, narażając się na przyłapanie. To rodzaj niepokoju o działaniu motywującym i intensyfikującym doznania. 

- stres negatywny to najczęściej stres przewlekły o bardzo różnym pochodzeniu. Źródłem permanentnego niepokoju może być m.in. niestabilna sytuacja finansowa lub mieszkaniowa. Wówczas potrzeby seksualne są zastępowane innymi, najczęściej potrzebą bezpieczeństwa. 
Stres negatywny może być także nagły i krótkotrwały: wówczas chęć podjęcia aktywności seksualnej również schodzi na drugi plan. 

Stres negatywny u mężczyzn może wywołać zaburzenia erekcji, problemy z wytryskiem i całkowity brak wzwodu, u kobiet zaś trudności z osiągnięciem orgazmu, skurcz mięśni wokół pochwy i suchość pochwy. 


Czy seks może zredukować stres?


Zastanawiasz się, czy seks może zredukować stres? Jak najbardziej. Jest jednak pewien warunek: podjęcie aktywności seksualnej musi być dobrowolne. Zdaniem psychologów, ciało pod wpływem dotyku rozluźnia się, za ciałem zaś podąża umysł. Uczucie odprężenia jest jednak złudne: stosunek nie rozwiązuje problemów, z którymi musisz się zmierzyć, stąd nie powinien być traktowany jako antidotum na niepowodzenia. 


Odzyskaj radość z seksu: co zmniejsza stres i zwiększa ochotę na miłosne igraszki?


Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest bardzo ważna. Jeśli zależy Ci, żeby stosunkowo szybko wrócić do normalnej aktywności seksualnej, bo np. chętnie korzystasz z możliwości portalu randkowego i systematycznie odpowiadasz na anonse erotyczne, wykorzystaj konkretne techniki:
- podejmij aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność, 
- zadbaj o zbilansowaną dietę,
- unikaj używek, 
- spędzaj czas w towarzystwie inspirujących osób, 
- regularnie uprawiaj seks (zawsze dla przyjemności, nigdy z przymusu bądź po to, żeby rozładować stres). 


 
Wyszukaj miasto lub wybierz popularne z listy
Stuknij ikonę Instaluj poniżej i wybierz Dodaj do ekranu głównego z listy.